Кожен водій рано чи пізно стикається з перегрівом мотора: стрілка температури повзе вгору, а з-під капота йде пара. Одна з частих причин — забруднення системи охолодження. У радіаторі та каналах двигуна накопичуються відкладення, які заважають нормальній циркуляції. Нижче розповімо, як правильно все промити й уникнути серйозних проблем.
Навіщо зливати старий антифриз

Перед промиванням обов’язково зливають стару рідину — у ній утворюється осад і іржа, що провокує корозію. Використовуйте відповідну тару, адже антифриз токсичний, і виливати його де-небудь не можна.
Захист електрики
Під час промивання велика кількість води може потрапити на дроти й блоки керування. Краще заздалегідь закрити їх пакетами або плівкою, щоб уникнути короткого замикання.
Зняття шлангів і перевірка зливу

- Послабте хомути і акуратно змістіть їх уздовж шланга.
- Якщо в нижній частині радіатора є пробка або зливний кран, відкрутіть його. Якщо вода не тече, акуратно прочистіть отвір.
- За відсутності крана зніміть нижній шланг: рідина вийде самопливом.
- У деяких двигунів є додатковий злив на блоці — пошукайте в мануалі, щоб не пропустити його.
Промивання радіатора
- Відключення. Зніміть верхній і нижній патрубки системи охолодження.
- Пряме промивання. Вставте садовий шланг у верхній штуцер, закріпіть ганчіркою і включіть воду на повну, поки потік не стане прозорим.
- Зворотне промивання. Якщо вода залишається каламутною, змініть напрямок: підключіть шланг до нижнього патрубка, а виливатися нехай усе з верхнього. За потреби зніміть радіатор, переверніть його і промивайте догори дном.
Не забувайте про зовнішній бік радіатора: з часом соти забиваються пилом, листям і масляною плівкою. Пройдіться по них м'якою щіткою (не металевою), щоб не пошкодити тонкі пластини. При масляних плямах використовуйте спецзасіб типу «oil dispersant», потім змийте водою. Також можна направити струмінь води з тильного боку радіатора вперед, щоб вимити застрягле сміття.
Збирання та перевірка

- Встановлення радіатора. Поверніть радіатор на місце, підключіть шланги. Якщо помітили знос або тріщини, замініть їх одразу. За потреби придбайте нову пробку радіатора для кращої герметизації.
- Попереднє заповнення. Налийте звичайну воду і прогрійте машину до робочої температури, щоб перевірити, чи немає витоків.
- Антифриз. Переконавшись, що все герметично, залийте антифриз, який рекомендує виробник авто. Він містить антикорозійні присадки, що продовжують термін служби системи охолодження.
Коли потрібна заміна

Якщо самі соти радіатора або його бачки пошкоджені, варто розглянути можливість придбання нового вузла. Також може знадобитися вентилятор охолодження, якщо він теж вийшов з ладу. Головне — завжди перевіряти сумісність із вашою моделлю автомобіля.
Промивання радіатора і всієї системи охолодження — справа нескладна, але кропітка. Проте результатом стане більш надійна робота двигуна і спокій на дорозі.