Для того, щоб розібратися з тим, що таке амортизатор і який принцип його роботи, необхідно знати, де він знаходиться. Саме цей складовий механізм у комплексі підвіски, забезпечує правильну і безпечну керованість транспортом. Амортизатор також призначений для зменшення коливань, які виникають під час руху. Робота амортизатора, його будова та ознаки несправності амортизаторів будуть описані нижче. Слід зазначити, що будь-яка несправність може значно погіршити керування автомобілем. З цієї причини їзда стає небезпечною.
Автомобільні амортизатори - що це, їхнє значення
У більшості випадків амортизатор має просту конструкцію. Він включає в себе:
- циліндричний корпус;
- поршень у вигляді диска.
Корпус амортизатора заповнений мастилом, у ньому рухається поршень (вгору і вниз). Поршень являє собою диск, діаметр якого дорівнює діаметру циліндра.
До цього ж диска прикріплений шток поршня амортизатора. Він виступає за межі корпусу і ущільнений таким чином, щоб масло з амортизатора не виливалося. Усередині амортизатора є масло, яке видавлюється під час роботи через поршні.
Зношені амортизатори не можуть виконувати свої функції повною мірою. Саме з цієї причини під час руху автомобіля виникає нестабільність і розгойдування.
За несправності амортизаторів водій автомобіля може відчути дискомфорт під час керування автомобілем та погіршення його маневреності. Безпосередньо керування автомобілем стає важким і небезпечним.
Такі деталі являють собою повну систему, яка виконує дві функції:
- Заглушує поштовхи.
- Забезпечує зчеплення автомобіля з поверхнею дороги.
Під час роботи пружини, яка знаходиться в ходовій частині, виникають звуки ударів. Завдяки вищевказаній системі, вони заглушаються. Водій не втрачає контроль над керуванням автомобіля. Саме від цих деталей залежить безпосередньо комфорт їзди і найголовніше - безпека руху.
Деталі цієї конструкції рекомендується часто перевіряти і за необхідності замінити. Саме з цієї причини, будь-який водій повинен знати, як перевірити амортизатор і як його замінити за необхідності.
Як самостійно визначити, що амортизатори пора міняти?
Всіх недосвідчених водіїв може цікавити питання: як дізнатися, що амортизатори пора міняти? Все просто, адже якщо під час руху автомобіля виникають різні звуки, можна зробити висновок, що амортизатори зношені. Ці звуки виходять від підвіски, які можуть вказувати не тільки на проблеми з її гумками.
Фахівці відзначають, що дуже часто знос амортизаторів помітний, оскільки залита маслом деталь явно вказує на свою непрацездатність. Саме в цьому випадку перевірка амортизаторів на машині завершується і проводиться їх повна заміна. Масло виступає там, де підсідельний штир виступає з корпусу. Для початку слід зрозуміти, що якісний амортизатор являє собою закритий виріб, усередині якого знаходиться масло. Поки ці дві умови дотримуються, деталь буде працездатною. Якщо протікання немає і оливи в амортизаторі стільки, скільки вказано виробником, все гаразд. Додаткові ознаки, які вказують на те, що амортизатор слід замінити:
- корозія поршнів;
- механічне пошкодження.
Будь-який водій і механік, має чітке уявлення про те, як дізнатися, що амортизатори пора міняти, і що для цього в першу чергу необхідно провести візуальний огляд.
Перші ознаки несправності задніх амортизаторів водій може відчути під час керування автомобілем. Навіть на невеликій швидкості, але при різкому повороті, машину може розгойдати. Це і є першою і основною ознакою того, що амортизатор зношений. Автомобіль у такому разі під час вирівнювання може гойдатися. Також це може свідчити, що вийшла з ладу опора амортизатора.
Як часто потрібно перевіряти амортизатори
Виробники гарантують термін служби амортизаторів до 50 000 км пробігу (близько 3 років). Слід зазначити, що на їхню довговічність не впливає якість або бренд. Найчастіше на знос цих деталей діють інші чинники, наприклад, якість доріг і манера водіння. Тому несправності амортизаторів можуть виникнути раніше заявленого терміну.
За правильного використання, амортизатор нижчого класу, не піддаючи надмірним перевантаженням, повинен легко проїхати без пошкоджень близько тридцяти тисяч кілометрів. А деталі вищого класу можуть витримувати термін служби до 100 000 кілометрів пробігу, без необхідності заміни.
Як перевірити амортизатори на працездатність
Для того щоб дізнатися, як перевірити стійку амортизатора, існує кілька способів. Найпопулярнішим вважається метод перевірки на рівній поверхні. Для такої
- перевірки необхідно:
- заїхати на стоянку;
- натиснути із зусиллям на кут кузова;
- різким рухом відпустити кузов.
Якщо амортизатор в порядку, то кузов повернеться у вихідне положення і стане нерухомо. При м'якій підвісці на машині, кузов може піднятися і за інерцією повернутися у вихідне положення. Це вказує на те, що амортизатор справний. А при помітних коливаннях кузова необхідно замінити несправний амортизатор, оскільки він не виконує свою головну функцію. І керування транспортним засобом з таким амортизатором може бути небезпечним. Саме для того, щоб уникнути таких ситуацій, кожен водій має знати, як перевірити амортизатори на машині та їх замінити. Другий метод перевірки справності складається з таких етапів:
- необхідно зняти амортизатор;
- добре його розтягнути;
- створити упор з боку штока в тверду поверхню;
- різко стиснути до упору шляхом натискання;
Якщо всі ці етапи виконуються швидко і для цього не знадобилося великих зусиль, амортизатор не справний і його слід замінити. Також цей метод підійде для того, щоб перевірити стійку амортизатора.
Профілактика передчасного зносу амортизаторів
Для того, щоб уникнути швидкого зносу амортизатора і продовжити термін їхньої роботи, фахівці рекомендують якомога частіше перевіряти пильовики і відбійники. Саме два ці елементи є головним захистом амортизаторів від бруду і вологи. Саме бруд і волога є головною причиною виникнення корозії. При її появі на деталях, циліндр виходить з ладу, що призводить до протікання.
На термін експлуатації амортизаторів також впливають:
- часта їзда по поганих дорогах;
- агресивна манера водіння;
- неякісні супутні деталі;
- поломка або знос інших деталей гальмівної системи.
Для продовження терміну експлуатації рекомендується вибирати деталі перевірених виробників, які зарекомендували себе на ринку. Такі деталі можуть витримати навантаження довше за часом, ніж деталі економ класу.
Фактори, що впливають на знос амортизаторів і стійок
Якщо водій знає, як перевірити роботу передніх амортизаторів, тоді йому буде набагато простіше стежити за їхнім станом. Для менш досвідчених водіїв і новачків, фахівці рекомендують запам'ятати такі правила:
- Їзда на нерівних дорогах вимагає частого пригальмовування, що може призвести до витікання мастила, оскільки амортизатори не завжди можуть пом'якшити сильний удар.
- Тиск у шинах слід підтримувати на оптимальних атмосферах.
- Не варто перевантажувати автомобіль.
Також кожен водій має знати, як перевірити задні амортизатори, оскільки вони вважаються не менш важливими, ніж передні. Виявити поломку заздалегідь можна за допомогою регулярної діагностики автомобіля.
Читайте також: Кульова опора: Як і коли провести заміну для безпроблемної їзди