Коли міняти зимові шини на літні

Весна в Україну приходить, не особливо узгоджуючись із календарем. Іноді весняне сонечко пригріває ледь не по-літньому. Але раптово холоднішає, після чого стоять заморозки. Тому автомобілістам щороку доводиться ухвалювати непросте рішення: коли міняти зимові шини на літні. І надмірна поспішність, і затягування із заміною призводять, щонайменше, до прискореного зносу шин, які використовуєте не в сезон.

Як визначити відповідний час для заміни

Якщо підходити до вирішення проблеми формально, то все виглядає просто. Літній сезон починається з 1 квітня, отже, перехід із зимових шин на літні має відбуватися саме в цей час. Але Україна - країна досить велика. Спостерігаються помітні регіональні відмінності в кліматичних умовах, термінах настання весни. Квітневі хуртовини далеко не скрізь сприймаються як дивина.

Тому рішення про сезонну заміну шин доводиться приймати, спираючись на власні спостереження за погодою і прогнози метеорологів:

  1. Нічні заморозки відступили.
  2. Середньоденна температура піднялася вище 7°C і утримується вже близько тижня.
  3. У прогнозах погоди на найближчі два тижні немає загрозливих знижень температури.
Температура при якій потрібно замінити шини

За таких умов можна сміливо вважати, що ризики, пов'язані з переходом на літню гуму, мінімальні.

Чому важливо дотримуватися температурних норм

Хвилювання з приводу того, коли ставити літню гуму, мають під собою економічне обґрунтування. Комплект шин коштує недешево, а поспішність/запізнювання при переході в новий сезон обернуться посиленим зносом. Які особливості зимових шин вимагають, щоб їх відправили на зберігання, коли температура вдень тримається вище вже 5°C:

  • гумова суміш у них підібрана таким чином, щоб ефективно забезпечити зчеплення з дорожньою поверхнею в умовах низьких температур. Каучук і полімери, що містять кремній, в її складі відгукуються на підйом стовпчика в термометрі до плюсових значень тим, що гірше зчіплюються з дорогою;
  • м'яка зимова гума не любить ні перегріву, ні сухого асфальту - прискорено зношується. Особливо наочно це проявляється при використанні шипованих покришок;
  • малюнок протектора виконаний так, щоб підвищити опірність коченню, відводити і воду, і бруд. На сухій весняній дорозі через це доведеться витрачати більше пального, зважати на подовження гальмівного шляху, погіршення реакції на команди рульового управління.

Тому не варто затягувати із заміною зимових шин, коли встановлюється тепла погода. Тим більше - використовувати їх влітку.

Поради щодо вибору літніх шин

Коли виконується заміна зимових шин на літні, деякі автомобілісти замислюються над тим, які вибрати покришки замість оригінальних. При підборі літніх шин пропонується відштовхуватися від трьох ключових параметрів:

  1. Типу авто. Власник легкового - слідує рекомендаціям виробника, зважаючи на те, в яких умовах експлуатує автомобіль. Покришки мікроавтобусів містять спеціальне маркування - С. Воно вказує на комерційне використання, яке стає можливим завдяки більшій масі, високому профілю, пристосованості до підвищених навантажень. Для позашляховиків шини випускають чотирьох класів: від ST (для преміум-сегмента, чудових доріг) до MT (для їзди по путівцях і бездоріжжю).
  2. Типорозміру коліс. Що ширші покришки, то краще зчеплення з дорогою. Але «мінусів» від цього багато - збільшена маса негативно впливає на витрату палива, керованість, динаміку, схильність до аквапланування. Низький профіль - для шанувальників спортивної їзди, оскільки робить авто більш керованим, стійким, дає змогу швидше розігнатися і загальмувати. З високим профілем автомобіль впевненіше тримається на путівцях, бездоріжжі. Немає явних уподобань, дотримуйтесь інструкцій, які запропонував виробник щодо підбору та експлуатації шин.
  3. Малюнка протектора. Покришки з симетрично ненаправленим ставлять на бюджетні автомобілі, не заморочуючись напрямком обертання колеса. Стрілка і напис Rotation на несиметрично спрямованих показують, як слід встановлювати такі шини. Вони швидко відводять воду, щільно зчіплюються з дорогою, що важливо під час дощу і для шанувальників спортивної манери водіння. На асиметричних написи Inside/Outside вказують бік схилу, внутрішній/зовнішній. Завдяки різному малюнку на них ці покришки добре утримують зчеплення і з сухою, і з мокрою дорожньою поверхнею.
Малюнок протектора

Вибираєте шини на літо, постарайтеся не надто відхилятися від рекомендацій виробника. І майте на увазі, якими дорогами доведеться їздити.

Зберігання зимових шин: що потрібно знати

Прийшли терміни зміни шин на літні, зимові відправляємо на зберігання. Для початку їх потрібно:

  • відмити, прибрати все, що накопичилося в канавках;
  • оцінити знос протектора, переконатися, що відсутні глибокі тріщини, порізи;
  • просушити;
  • виставити позначки, куди буде встановлюватися шина;
  • нанести спеціальне силіконове мастило.

Для шин з ободами передбачається додаткова процедура - підкачайте до 1 атм.

Зберігання зимових шин

Відправляєте на зберігання в автосервіс - відповідальність перекладається на його співробітників. Зберігайте самостійно, дотримуйтесь певних умов:

  • перегляньте, що рекомендує виробник;
  • підберіть відповідне місце. Там має бути сухо і темно, досить прохолодно (від 10°C до 25°C);
  • тримайте на дисках - покладіть стовпчиком або підвісьте. Без дисків - виставте в стоячому положенні. І не забувайте раз на місяць переміщати.

З наближенням зимового сезону огляньте шини, переконайтеся, що вони ще послужать. Зберігали на ободах - перевірте тиск. Правильне зберігання допоможе використовувати шини протягом усього терміну, який рекомендує виробник.

Чиатйте також: Перевірка і оновлення тросів гальмівної системи