У морозну погоду, коли доводиться гальмувати незабаром після того, як почали рух, скрип сприймається, як нормальне явище. Що поробиш, система ще не розігрілася. Потрібно трохи почекати і все налагодиться, гальма скрипіти перестануть. Інша справа, коли скрип гальм після зими не зник, хоча вже давно потепліло, в Україні автомобілісти зустрічають літній сезон.
Причини скрипу гальм взимку
Замінили колодки напередодні холодів, встановили продукцію відомого бренду, обкатали... Здавалося б, усе зроблено правильно, не підробку купили, не вперше поміняли. Про всяк випадок перевірили ще раз, чи правильно встановили датчик зносу гальмівних колодок. Жодних дефектів немає, всі деталі справні, а все одно гальма скриплять після морозів.
Причина може критися в поспішності, з якою прагнули встигнути кудись приїхати до призначеного терміну. Шум під час гальмування в зимовий час з'являється, як правило, через те, що температурні перепади, снігопади викликають утворення конденсату. На холоді він і замерзнути може. Щоб цього не допустити, не забувайте щоразу, збираючись припаркуватися, виконувати кілька гальмувань. Це допоможе позбутися накопиченого конденсату. І не виникне проблем зі скрипом, коли знову знадобиться сісти за кермо.
Вплив вологи і солі на гальма

Гігроскопічність - невід'ємна властивість гальмівної рідини. Взимку вона проявляється з особливою силою. Накопичення конденсату призводить до неприємних наслідків:
- у систему проникає корозія;
- гальмівна рідина починає закипати за нижчих температур;
- цілком можливим стає розвиток аерації, завоздушіванія, що обернеться втратою ефективності гальмівної системи.
Взимку, коли трапилися перепади температур, що в Україні не рідкість, а автомобіль простояв кілька днів, може виникнути ще одна загроза для гальм. Під манжети напрямних стікає конденсат, який здатний спровокувати появу іржі. Якщо до вологи додадуться агресивні хімреагенти, якими посипають дороги від обмерзання, то корозія стане розвиватися прискорено. Солі перетворять її на електрохімічну, куди більш небезпечну, ніж звичайна.
Перевірка гальмівних колодок і дисків
Коли потрібно розібратися, через що виник і як прибрати скрип гальм, використовуємо два способи діагностики:
- Візуальний. Спочатку дивимося, чи не з'явилися тріщини, сліди перегріву на поверхнях, торцях дисків, чи не стерся на них захисний шар, чи збереглися сліди заводського хонінгування або воно відсутнє. Потім оцінюємо, в якому стані фрикційні накладки, який рівень їхнього конусного зносу, чи немає задирів, відколів, тріщин; чи рівномірно прилягають колодки до диска.
- Інструментальний. Вимірюємо і звіряємо з каталогом товщину дисків, наскільки змінилася товщина робочих поверхонь, перевіряємо розміри колодок, їхньої основи та фрикційної накладки.
Провели діагностику, отримуємо чітку картину, чи допустимо далі користуватися гальмівними колодками, дисками.
Прочищення гальмівної системи
Чистити гальма варто однозначно. Це допоможе позбутися від:
- мікростружки і пилу, які осідають на поверхнях супортів і дисків внаслідок того, що колодки з силою притискалися до дисків;
- іржі, яка покриває диски, якщо автомобіль досить довго простоював. Не усунули іржу, перші гальмування виявляться не настільки ефективними, як має бути. При цьому робочі поверхні дисків покриються стійким нальотом корозійного пилу.
Поширене переконання, що пилу, мікростружки позбутися просто: достатньо кілька разів енергійно загальмувати. Якби все було так просто, то очищення гальм проводили б тільки тоді, коли вони виразно забруднилися.

Використовуєте щітку - піднімаєте пил, який осяде в гальмівній системі. Застосовуєте розчинники - ставите під загрозу гальмівні циліндри, адже постраждають ущільнювачі, пильовики. Щоб ефективно очистити і не нашкодити, варто застосовувати спеціальний очищувач гальм.
Коли варто замінити гальмівні колодки
Коли виразно скриплять гальма, що робити варто одразу, так це оцінити, наскільки потоншав фрикційний шар на колодках. Про те, що його товщина зменшилася до небезпечного рівня в 2 мм, підкаже повідомлення на дисплеї. Або такі симптоми:
- гальмуєте, відчуваєте вібрацію;
- гальмівний шлях суттєво подовжився;
- на колісних дисках утворився чорний наліт із металевими вкрапленнями. Це означає, що накладки зносилися настільки, що почався прискорений знос диска;
- пронизливий звук, який видають пластини-скрипуни, не зникає після того, як натиснете на педаль гальма кілька разів;
- лунає виразне металеве скреготіння - через те, що основа колодки безпосередньо стикається з диском.
Всі ці сигнали означають, що гальмівні колодки пора міняти, зносилися.
Поради щодо профілактики скрипів у майбутньому

Поміняли колодки, диски, варто передбачити, як усунути шум гальм, постаратися не допустити його появи. Що можна для цього зробити:
- перевірити, що колодки підібрали і встановили правильно;
- контролювати, наскільки вони зносилися;
- усувати забруднення дисків;
- користуватися мастилами для гальмівної системи;
- давати гальмам час охолодитися після того, як інтенсивно користувалися ними. Це позбавить від такого неприємного наслідку перегріву дисків, як відкладення на них сажі, через що з'являється скрип.
Дбайте про гальмівну систему автомобіля, обслуговуйте її, щоб вона ефективно забезпечувала безпеку!
Читайте також: Як підготувати автомобіль до весняних перепадів температур