Зимовий догляд за автомобілем з АКПП: що потрібно врахувати?

Настання зимового сезону в Україні автомобілісти очікують з побоюванням. Різкі температурні перепади, хуртовини, ожеледиця ускладнюють умови поїздок. Доводиться витрачати більше часу, сил і коштів на підготовку і техобслуговування. З механікою справи йдуть простіше, а ось догляд за автомобілем з АКПП взимку пов'язаний з додатковими складнощами.

Важливість правильного обслуговування АКПП взимку

Автоматична коробка передач

«Автомат» для водія зручний. Але для того, щоб домогтися цього, виробникам доводиться ускладнювати конструкцію коробки передач. Що робить її досить примхливою. Ця властивість меншою мірою проявляється влітку. А от коли встановлюються низькі температури, чимало автомобілістів просто губляться, що робити з АКПП взимку, як уникнути частих поломок.

Більшості проблем вдається уникнути, якщо забезпечити авто з АКПП грамотний догляд протягом зимового сезону:

  1. Підходить термін заміни гідравлічної рідини (ATF), поміняйте її до того, як настануть холоди. Вона вже втратила значну частку експлуатаційних характеристик, а в морози цей процес прискориться.
  2. Передбачено зимовий режим для «автомата» - вмикайте.
  3. Не забувайте, що після прогріву двигуна потрібно прогріти і коробку передач.
  4. Постарайтеся виключити пробуксовки.
  5. Не піддавайте «автомат» перевантаженням - не прискорюйтесь без потреби, стартуйте плавно, керуйте авто спокійно.

При дотриманні цих умов АКПП взимку послужить надійно і не завдасть особливого клопоту.

Особливості роботи АКПП за низьких температур

ATF в «автоматі» наділили чудовими властивостями:

  • зберігає в'язкість, незважаючи на зміни температури;
  • не спінюється;
  • не окислюється тощо.

Морозна погода прискорює старіння гідравлічної рідини, забруднення засмічують фільтр і гідравлічний блок управління. У корпусі відбувається утворення конденсату, під час випаровування він накопичується у фільтрі. ATF стає більш в'язкою.

Усе це потрібно враховувати. Щоб автоматика не підвела в найбільш невідповідний момент, потрібно створити їй належні умови. Стежити за станом ATF, змінити фільтр під час її заміни, прогрівати АКПП.

Перевірка рівня рідини в трансмісії

Трансмісійне масла

Для того, щоб перевірити рівень трансмісійного масла, знадобиться щуп. На ньому нанесені позначки COLD і HOT. Як проводити процедуру, описано в сервісній документації. Деякі АКПП щупом не постачають, тому доводиться відкручувати заливну пробку. Пролилося масло - рівень достатній, ні - потрібно обережно долити.

Під час перевірки щупом нормальним вважаємо рівень COLD, коли двигун завели, а АКПП ще не прогріли. Прогріли - HOT. Раціонально перевіряти рівень розігрітого масла, тоді результат буде точнішим. Заодно варто переконатися, що воно не потемніло, не пахне гаром, не містить сторонніх вкраплень.

Використання зимової трансмісійної оливи

Щоб забезпечити належний зимовий догляд за АКПП, насамперед потрібно залити трансмісійну оливу, яка підходить для роботи в умовах знижених температур. Суворо дотримуємося рекомендацій виробника, щоб не нашкодити. Аналогами користуватися не забороняється, але підбирати їх слід з обережністю.

Вимоги до оливи для «автомата» значно жорсткіші, ніж для «механіки». Воно має підтримувати в'язкість на стабільному рівні. Відхилення в той чи інший бік призводять до того, що ресурс АКПП, і так менший, ніж у механічної коробки передач, виробляється прискорено. Тому автоматична трансмісія доповнюється теплообмінником або масляним радіатором, щоб охолоджувати масло.

Вказівки щодо використання охолоджувальної рідини містить сервісна документація авто. Виробник може доповнювати специфікації DEXRON власними допусками.

Рекомендації щодо прогрівання автомобіля

Прогрівання автомобіля

Усі автомобілісти зацікавлені в тому, щоб як слід працювала автоматична коробка взимку, поради з приводу того, як цього домогтися, зводяться до необхідності прогрівати її.

Прогрівайте двигун, щоб трансмісію не довелося міняти раніше, ніж треба. Недостатній прогрів або відмова від прогріву призведуть до того, що:

  • не досягнете належної циркуляції ATF;
  • двигун стане працювати з ривками, глухнути;
  • не зможете користуватися підвищеними передачами.

Прогріли силовий агрегат, займіться прогріванням коробки передач, «автомату» це необхідно:

  • увімкніть зимовий режим, якщо він передбачений для АКПП;
  • є положення D1, D2, D3, проїдьте стометрівку на першій передачі. Потім послідовно переходьте на другу, третю, D;
  • немає положень D1, D2, D3, вичавлюєте гальмо, встановлюєте на селекторі R (D). Що сильніший мороз, то довше утримуєте гальмо (за -20°С - не менше п'яти хвилин). Двигун не запрацював, зробіть перерву і повторіть спробу.

Прогріваєте мотор, прогріваєте АКПП, контролюйте якість ATF і фільтрів тонкого очищення, щоб замінити вчасно.

Профілактика замерзання трансмісії

Головне в тому, як правильно обслуговувати АКПП взимку - не допустити, щоб трансмісійне масло замерзло. Зазвичай це відбувається, якщо автомобіль довго простоював у сильний мороз. Як уникнути проблеми:

  • використовуйте взимку малов'язку синтетичну ATF;
  • вчасно міняйте оливу та фільтр;
  • очищайте піддон «автомата»;
  • прогрівайте АКПП, не обмежуючись прогріванням двигуна;
  • у перші хвилини після початку руху не прискорюйтеся різко, дайте трансмісії прогрітися.

Забезпечте «автомату» взимку належний догляд, тоді він не підведе!

Читайте також: Чому важливо міняти гальмівні колодки і диски перед весною?