З наближенням холодів кожному автомобілісту в Україні доводиться піклуватися про те, як підготуватися до майбутніх труднощів. Трапляються, хоч і нечасто, сильні морози, здатні заподіяти авто чимало лиха. Тому важливо підібрати зимові оливи для автомобіля, подивитися, в якому стані антифриз, залити склоомивач-«незамерзайку».
Чому важливо використовувати зимове масло

Якщо не збираєтеся виїжджати з теплого гаража в ті дні, коли температура опускається до позначки -10°С, можна користуватися мінеральними або напівсинтетичними оливами. Вони хороші для авто з чималим пробігом, рекомендуються до використання в літній сезон. Якщо вдарить мороз, то мінеральна основа замерзає, що загрожує виходом двигуна з ладу. Тому в питанні, яку оливу вибрати для зими, перевагу однозначно віддаємо синтетичній. Воно за низьких температур робочих властивостей не втрачає, не замерзає.
Синтетичні оливи - малов'язкі. Завдяки цьому взимку, незважаючи на морози:
- Швидко прогріваємо двигун. Менше витрачаємо часу на розігрів, економимо пальне.
- Легко запускаємо силовий агрегат. При цьому не змушуємо АКБ віддавати занадто багато енергії для роботи стартера.
- Швидко розігріваємо мотор до оптимальної температури, скорочуємо витрату палива.
- Полегшуємо змащування деталей.
Очікуєте, що зима буде досить морозною, варто замінити масло на малов'язке. Економите паливо, зберігаєте ресурс двигуна і АКБ, менше витрачаєте часу на запуск і розігрів мотора.
Огляд рідин для охолодження і склоомивача

Важливо підібрати правильно не тільки масло, а й рідини для зимового використання. Антифриз не замерзає в найлютіший мороз, якщо відстежувати його стан і рівень у розширювальному бачку. Виробники поки що не прийшли до використання єдиної класифікації охолоджувальних рідин. У загальному вигляді їх можна розділити на неорганічні та органічні, гібридні та лобридні.
У Європі найбільш поширеним є маркування, яке застосовує концерн VAG:
- G11 - силікатний антифриз, присадки - неорганічні кислоти, технологія виробництва схожа з тією, за якою виготовляли радянський тосол.
- G12 - карбоксилатний, з органічними кислотами.
- G12+. Версія G12, відома з 2003 року.
- G12++. Гібридний (у присадках органічні кислоти доповнюють неорганічними. Частка останніх перевищує 10%) або лобридний (вміст неорганічних кислот у присадках - менше 1/10).
- G13. Антифриз, зарахований до екологічних. Прийнято вважати, що в ньому етиленгліколь замінили безпечнішим пропіленгліколем. Хибна думка - відмінність з G12++ полягає в додаванні до присадок 20% гліцерину.
Американськими та азіатськими виробниками охолоджувальна рідина для зими класифікується по-своєму. Азіатські, як правило, дотримуються маркувань концерну Toyota:
- гібридний LLC містить карбоксилатні та фосфатні присадки;
- у лобридному SLLC частка фосфатних сполук - нижче 10%.
Виробники фарбують безбарвну охолоджувальну рідину. Це дає їм змогу виділити різні лінійки. Зелений колір, як правило, надають силікатним антифризам. Рожевий, червоний - тим, що містять органічні кислоти. Жовтий, синій - передбачають поєднання силікатів з органічними кислотами.
Коли вимушено доводиться змішувати різні антифризи, краще брати ті, що збігаються за кольором. Менше ризику, оскільки складно передбачити, як поведуть себе пакети присадок під час змішування.
Чим «незамерзайка» відрізняється від літнього склоомивача
Для літа склоомивач роблять на водній основі. Його призначення - прибрати пил і сліди з лобового скла. Зимові склоомивачі в холод не замерзнуть, у них - спиртова основа. Тому з їхньою допомогою можна зчистити зі скла сніг і полій. Використовувати взимку літні склади небезпечно. Замерзнуть уже за нульової температури, не дадуть змоги отримати нормальний огляд. З наближенням зимового сезону «омивайку» необхідно поміняти, зважаючи на зміну погодних умов.
Поради щодо заміни рідин взимку
Хочете знайти найкращі зимові рідини для авто, не винаходьте велосипед, дотримуйтеся інструкцій виробника. При цьому враховуйте:
- наскільки сильними бувають морози у вашому регіоні;
- наскільки інтенсивно експлуатуєте авто взимку;
- як часто вдаєтеся до агресивної манери водіння.
Напередодні зими варто заглянути в розширювальний бачок: чи не впав рівень антифризу, чи не з'явилися опади. Виявили таке, замініть охолоджувальну рідину. І не забувайте, що в сучасних авто антифриз застосовують не тільки для того, щоб охолодити двигун. Охолоджувальні рідини задіюють і в інших системах, таких як вихлоп, гідропідсилювач керма, кондиціонер, трансмісія. Що використовувати взимку, концентрат чи готовий розчин, залежить від звички. Концентрат - економічніший, щоб розбавити, знадобиться дистильована вода.
Яким вимогам має відповідати зимовий склоомивач:
- не замерзне, як мінімум, при падінні температури до -20°С;
- добре очищає;
- швидко випаровується;
- не спровокує корозію, не пошкодить двірники, ущільнювачі, лакофарбове покриття, пластик.
Додатковими перевагами стане наявність добавок, які не дадуть утворитися вапняному нальоту, зменшать запотівання внутрішньої сторони скла.
Як вибрати відповідне масло для вашого автомобіля

Взимку найкращим вибором стане малов'язке. Візьміть до уваги:
- в яких регіонах України передбачається здійснювати поїздки;
- що рекомендує заливати на зиму виробник авто;
- якої марки, моделі автомобіль;
- який у нього пробіг. Старим машинам потрібне масло більш в'язке, ніж новим;
- тип двигуна. Для бензинового в Україні прийнято заливати 5w30 або 5w40, масло для дизеля взимку краще використовувати 0W або 5W;
- наскільки агресивно водите;
- бренд, якою довірою користується він в Україні.
Залили зимове мастило, не забувайте, що заміряти його рівень потрібно при прогрітому двигуні. Тоді рівень масла відобразиться точніше, не додасте зайвого. Згодом заміряйте кожні два тижні. Або за 1 000 км пробігу. Зачекайте до чверті години після того, як зупинили авто.
Надійніше перевіряти рівень оливи, а не чекати, доки з вихлопної піде сизий (або ще гірше, чорний) дим, впаде потужність двигуна.
Читайте також: Зимовий догляд за автомобілем з АКПП: що потрібно врахувати?